Przejdź do stopki

Uchwała Nr XXIV/130/2012

Treść

 

UCHWAŁA Nr XXIV/130/2012
RADY GMINY RACIĄŻ
z dnia 30 listopada 2012r.
 
w sprawie: przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2013 rok.
 
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 z póź. zm.) oraz na podstawie art. 41 ust. 1 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ( Dz.U. z 2007r. Nr 70, poz. 473 z późn. zm.) Rada Gminy Raciąż uchwala, co następuje:
 
§ 1
 
Przyjmuje się jako obowiązujący na terenie Gminy Raciąż Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2013 w brzmieniu załącznika do niniejszej Uchwały.
 
§ 2
 
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Raciąż.
 
§ 3
 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
 
                                                                     Przewodniczący Rady Gminy
 
                                                                            Jarosław Jaworski
 
                                                                           
Załącznik
do Uchwały Nr XXIV/130/2012
Rady Gminy Raciąż
z dnia 30 listopada 2012r.
                                                                             

 

Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2013 rok
 
 
Wstęp
 
Alkoholizm dotyka coraz więcej osób, bez względu na płeć, wiek i pochodzenie społeczne. Drastycznie obniża się granica inicjacji alkoholowej, a napoje alkoholowe stają się nieodłącznym elementem spotkań rodzinnych, towarzyskich i zawodowych, bez względu na środowisko. Niepokojące jest również zjawisko powszechnej tolerancji spożywania alkoholu przez ludzi młodych.
Problem nadużywania alkoholu stanowi jedno z ważniejszych zagrożeń społecznych. Jednym z elementów polityki społecznej prowadzonej przez Gminę Raciąż jest monitorowanie problemów alkoholowych oraz podejmowanie różnych form działań służących ich rozwiązywaniu oraz zmniejszaniu ich skutków.
Podstawą prawną do prowadzenia działań z zakresu rozwiązywania problemów alkoholowych stanowi ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2007r. Nr 70, poz. 473 z późn. zm.). Ustawa określa najważniejsze działania , które powinny być realizowane przez samorządy gminne w ramach gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, corocznie uchwalanego przez Radę Gminy. Zadania w tym zakresie wykonuje się poprzez kształtowanie odpowiedniej polityki społecznej mającą na celu motywowanie powstrzymywanie się od alkoholu, działalność wychowawczą, informacyjna, ograniczenia dostępności do alkoholu oraz zapobieganie negatywnym skutkom nadużywania alkoholu i ich usuwanie.
 
Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Alkoholowych adresowany jest do wszystkich mieszkańców Gminy Raciąż, przedstawicieli władz lokalnych, przedstawicieli instytucji i służb pracujących z dziećmi (nauczyciele, pedagodzy, pracownicy socjalni, policjanci, sądu, służby zdrowia, księża). Jest kontynuacją zadań realizowanych w gminie od kilku lat.
 
Cele programu.
 
Podstawowym celem Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jest zapobieganie powstawaniu i rozszerzaniu się zjawiska patologii społecznej w szczególności nadużywania alkoholu i przemocy domowej oraz zmniejszanie rozmiarów aktualnie występujących zagrożeń.
1.      Rozwój edukacji publicznej w zakresie nadużywania i uzależniania się od alkoholu oraz jego skutków.
2.      Inicjowanie działań profilaktycznych i prewencyjnych poprzez doprowadzanie do ograniczania istniejących i zapobiegania powstawaniu nowych uzależnień oraz zmiany struktury spożywania napojów alkoholowych.
3.      Podjęcie działań mających na celu zmiany zachowań i postaw społecznych mieszkańców związanych ze spożywaniem napojów alkoholowych.
4.      Wdrażanie nowoczesnych form profilaktyki adresowanych szczególnie do dzieci i młodzieży.
5.      Zwiększanie stabilności i bezpieczeństwa środowiska rodzinnego , przeciwdziałanie przemocy w rodzinie.
6.      Promowanie postaw społecznych ważnych dla profilaktyki uzależnień.
 
Zadania programu.
 
Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu.
1.      Motywowanie do podjęcia dobrowolnego leczenia osób uzależnionych od alkoholu oraz kierowanie tychże osób na leczenie odwykowe.
2.      Pokrywanie kosztów dobrowolnego leczenia osób uzależnionych związanych z wydawaniem opinii psychologicznych i psychiatrycznych przez biegłych lekarzy.
3.      Pomoc w umieszczaniu pacjentów w zakładzie lecznictwa odwykowego.
4.      Pomoc w uzyskaniu doraźnej pomocy medycznej.
5.      Udzielanie zainteresowanym informacji na temat funkcjonowania poradni odwykowych.
 
Udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe pomocy psychospołecznej i prawnej, a szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie.
 
1.      Podejmowanie czynności zmierzających do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu tzn.
 
a) przyjęcie zgłoszenia o przypadku nadużywania alkoholu z jednoczesnym wystąpieniem przesłanek określonych w art. 24 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałanie alkoholizmowi
b) wezwanie na rozmowę osoby, co do której wpłynęło zgłoszenie i pouczenie jej o konieczności zaprzestania działań wymienionych w art. 24 ustawy, lub poddania się leczeniu odwykowemu.
Jeżeli osoba wezwana nie zgodzi się dobrowolnie poddać leczeniu odwykowemu, a wstępne czynności przeprowadzone w sprawie uzasadniają kontynuowanie postępowania:
a) skierowanie takiej osoby na badanie biegłych (psycholog, psychiatra), w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego(art. 25 ustawy)
b) przygotowanie dokumentacji związanej z postępowaniem sądowym (art.26 ust. 3)
c) złożenie wniosku o wszczęcie postępowania do sądu rejonowego właściwego ze względu miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, której postępowanie dotyczy (art.26 ust.3).
2.      Dofinansowanie zimowego i letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży z rodzin z problemem alkoholowym i zagrożonych jej wystąpieniem.
3.      Pomoc przy organizowaniu imprez środowiskowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
4.      Współpraca z podmiotami realizującymi zadania z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.
5.      Inicjowanie działań na rzecz kreowania właściwych postaw wobec uzależnień i przemocy.
6.      Opiniowanie wniosków o wydanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.
7.      Finansowanie szkoleń i konferencji dla członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
 
Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych, w szczególności dla dzieci i młodzieży.
 
1.      Finansowanie programów profilaktycznych skierowanych do uczniów.
2.      Realizacja programów profilaktycznych w szkołach dla różnych grup wiekowych uczniów oraz rodziców.
 
3.      Dofinansowanie i wspieranie programów i przedsięwzięć profilaktycznych opracowywanych i realizowanych przez młodzież.
4.      Dofinansowanie szkoleń w zakresie pracy profilaktycznej z dziećmi i młodzieżą oraz rozwijanie umiejętności prowadzenia zajęć profilaktycznych organizowanych dla nauczycieli i pedagogów.
5.      Rozszerzenie zajęć profilaktycznych o różne formy zajęć pozalekcyjnych jako alternatywy spędzania wolnego czasu bez używek skierowanych do środowisk młodzieżowych.
6.      Podejmowanie działań edukacyjnych skierowanych do sprzedawców napojów alkoholowych oraz działań kontrolnych i interwencyjnych, mających na celu ograniczenie dostępności napojów alkoholowych i przestrzegania sprzedaży alkoholu osobom poniżej 18 roku życia.
7.      Wspieranie działań edukacyjnych promujących abstynencję w czasie ciąży.
8.      Dofinansowanie alternatywnych sposobów działalności na rzecz profilaktyki i promocji zabawy bez alkoholu tj. wycieczki, kolonie, zielone szkoły, festyny, lokalne imprezy itp.
9.      Włączanie się w ogólnopolskie kampanie profilaktyczne.
10. Zakup i dystrybucja materiałów informacyjno-edukacyjnych dotyczących profilaktyki uzależnień i przemocy.
11. Wspieranie inicjatyw promujących trzeźwy styl życia i integrujący środowiska patologiczne ze społeczeństwem, w tym imprezy kulturalne i artystyczne tj. konkurs piosenki religijnej, udział w Wielkim Konkursie Galowym „Dar Serca”.
 
 
Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych.
 
 
1.      Współpraca z placówkami lecznictwa odwykowego i podstawowej opieki zdrowotnej.
2.      Współpraca z sądem w sprawie kierowania na obowiązkowe leczenie odwykowe, koordynacja działań z kuratorami sądowymi oraz policją.
3.      Wspieranie grup samopomocowych, organizacji społecznych, kościelnych, szkolnych propagujących w swoich programach profilaktykę alkoholową.
 
Zasady finansowania Gminnego Programu i wynagradzania członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
 
Źródłem finansowani programu są środki pochodzące z opłat za korzystanie ze sprzedaży napojów alkoholowych i wykorzystywane są zgodnie z rocznym planem finansowym.
 
Środki przeznaczone na realizację programów profilaktycznych zostaną przekazane w trybie   i na zasadach określonych w umowach zawieranych z wykonawcami tych programów.
 
Wynagrodzenie dla członków komisji ustala się w wysokości 10% minimalnego wynagrodzenia za pracę (ustawa z dnia 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę Dz. U. Nr 200 poz. 1679 z późn. zm.) za każdorazowy udział w posiedzeniu/kontroli tej komisji. Podstawą do wypłaty wynagrodzenia stanowi podpis członka komisji na liście obecności lub protokole kontroli placówek handlowych prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych.
 
Realizatorami programu są: Gmina Raciąż, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Komisariat Policji w Raciążu, Sąd Rejonowy w Płońsku, instytucje, stowarzyszenia, osoby fizyczne realizujące cele i zadania zawarte w programie.
 
Wójt Gminy Raciąż sprawuje na bieżąco nadzór nad realizacją Gminnego Programu i podejmuje niezbędne działania do osiągnięcie wyznaczonych celów.
Uzależnienie od alkoholu jest chorobą niszcząca człowieka we wszystkich sferach jego człowieczeństwa i jego aktywności. Prowadzi do degradacji wszystkich sfer życia. Powoduje stopniowa utratę wolności i odpowiedzialności. Zaburza więzi interpersonalne oraz uniemożliwia normalne funkcjonowanie w rodzinie i społeczeństwie. Zwykle dopiero na samym końcu następuje degradacja fizyczna, która dla wielu osób staje się niestety jedynym motywem skłaniającym do powstrzymania się od picia alkoholu. Szkody z nadużywania alkoholu występują w różnych obszarach polskiej rzeczywistości. Nie można ich uniknąć , ale można starać się zmniejszyć ich rozmiary i dotkliwość. Zmniejszenie rozmiarów zjawiska alkoholizmu wśród lokalnej społeczności oraz pomoc osobom uzależnionym stanowi nadrzędny cel, który powinien łączyć działania różnych instytucji i organizacji.
 

 

473201