Uchwała Nr XXIV/131/2012
Treść
UCHWAŁA Nr XXIV/131/2012
RADY GMINY RACIĄŻ
z dnia 30 listopada 2012r.
w sprawie: przyjęcia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2013 – 2017.
Na podstawie art.18 ust.2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.)oraz art. 10 ust.3ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii(Dz. U. z 2012 r. poz. 124 z późn. zm.) Rada Gminy Raciąż uchwala co następuje:
§1
Przyjmuje się Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2013 - 2017, w brzmieniu załącznika do niniejszej uchwały.
§2
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Raciąż.
§3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Gminy
Jarosław Jaworski
Załącznik
do Uchwały Nr XXIV/131/2012
z dnia 30 listopada 2012r.
Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2013-2017
Narkomania to problem społeczny dotykający wszystkich środowisk, powstający na skutek zanikania tradycyjnych więzi społecznych, zwłaszcza rodzinnych oraz osłabienia funkcji wychowawczej rodziny i szkoły. Jest niepokojącym przejawem trudności dojrzewania psychospołecznego a zwłaszcza emocjonalnego młodych ludzi.
W sytuacji powszechnego zagrożenia narkomanią, niezwykle istotna jest kwestia profilaktyki. Konieczne jest podjęcie szerokich działań profilaktycznych w zakresie narkomanii przez środowisko rodzinne, szkolne i pozaszkolne.
Przeciwdziałanie narkomanii realizuje się poprzez odpowiednie kształtowanie polityki społecznej, oświatowo-wychowawczej i zdrowotnej, a w szczególności:
1. Działalność wychowawczą, edukacyjną, informacyjną i zapobiegawczą.
2. Leczenie , rehabilitację i reintegrację osób uzależnionych.
3. Ograniczanie szkód zdrowotnych i społecznych.
4. Nadzór nad substancjami, których używanie może prowadzić do narkomanii.
5. Nadzór nad uprawami roślin zawierających substancje, których używanie może prowadzić do narkomanii.
Zasadniczym celem gminnego programu jest wzrost świadomości społeczności mieszkańców naszej gminy w temacie uzależnień, zapobieganie rozszerzaniu się narkomanii oraz negatywnym zjawiskom jej towarzyszącym, głównie poprzez szeroko zakrojoną akcję profilaktyczną i edukacyjną.
Zadaniami programu są:
1. Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych i zagrożonych uzależnieniem.
2. Udzielanie rodzinom, w których występują problemy narkomanii, pomocy psychospołecznej i prawnej.
3. Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej, edukacyjnej oraz szkoleniowej w zakresie rozwiązywania problemów narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie zajęć sportowo-rekreacyjnych dla uczniów, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo-wychowawczych i socjoterapeutycznych.
4. Wspomaganie działań instytucji, organizacji pozarządowych i osób fizycznych, służących rozwiązywaniu problemów narkomanii.
5. Pomoc społeczna osobom uzależnionym i rodzinom osób uzależnionych dotkniętych ubóstwem i wykluczeniem społecznym.
Powyższe zadania będą realizowane poprzez:
1. Wspieranie szkół podstawowych i gimnazjalnych w rozwijaniu działań profilaktycznych.
2. Rozpowszechnianie materiałów informacyjno-edukacyjnych związanych z tematyką antynarkotykową(książki, ulotki, filmy, plakaty).
3. Informowanie o placówkach prowadzących działalność profilaktyczną i leczniczą.
4. Współpraca z organizacjami służącymi rozwiązywaniu problemów
Narkomanii.
5. Propagowanie zachowań prozdrowotnych wśród dzieci i młodzieży.
6. Współpraca z gminnymi placówkami oświaty w zakresie profilaktyki pierwszorzędnej poprzez akcje edukacyjne, w tym realizacja programów profilaktycznych i pogadanek tematycznych, konkursów wiedzy i plastycznych oraz finansowanie nagród w tych konkursach.
7. Udział w organizowanych akcjach profilaktycznych, w tym o zasięgu ogólnokrajowym.
8. Zagospodarowanie czasu wolnego od zajęć szkolnych dla dzieci i młodzieży poprzez organizację imprez sportowo-rekreacyjnych oraz innych form wypoczynku(wycieczki).
9. Wsparcie finansowe dla instytucji, organizacji przy realizacji zadań z przekazem profilaktycznym (lokalne festyny, warsztaty).
10. Organizowanie szkoleń dla nauczycieli i rodziców.
11. Promowanie zdrowego stylu życia wolnego od narkotyków i innych używek oraz różnych form aktywnego spędzania wolnego czasu.
Realizatorami Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii są: Gmina Raciąż, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Placówki Oświatowe, Komisariat Policji, Psycholog, Terapeuta, Parafie, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Źródłem finansowania działań wynikających z Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii są dochody uzyskane z opłat za zezwolenia wydawane na sprzedaż napojów alkoholowych.
Wójt Gminy sprawuje na bieżąco nadzór nad realizacją Gminnego Programu i podejmuje niezbędne działania zmierzające do osiągnięcia wyznaczonych celów.