Przejdź do stopki

UCHWAŁA NR XXIX.199.2017

Treść

UCHWAŁA NR XXIX.199.2017
RADY GMINY RACIĄŻ
z dnia 24 listopada 2017 r.


w sprawie trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania


Na podstawie art.18 ust.2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2017r. poz. 1875 z późn. zm.) w związku z art.9a ust.15 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (t.j. Dz.U. z 2015., poz. 1390 z późn. zm.) uchwala się co następuje:


§ 1.  Określa się tryb i sposób powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz szczegółowe warunki jego funkcjonowania, stanowiące załącznik do uchwały.
§ 2.  Traci moc uchwała Nr XXXVII/223/2014 Rady Gminy Raciąż z dnia 21 maja 2014r. w sprawie określenia trybu powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania.
§ 3.  Do czasu powołania członków Zespołu Interdyscyplinarnego na mocy niniejszej uchwały, obecni członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego pełnią swoje funkcje na dotychczasowych zasadach.
§ 4.  Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Raciąż.
§ 5.  Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

 

 

Przewodniczący Rady Gminy
 
Jarosław Jaworski

 

 
Załącznik do Uchwały Nr XXIX.199.2017
Rady Gminy Raciąż
z dnia 24 listopada 2017 r.
 
Tryb i warunki funkcjonowania Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
 
§ 1. Ilekroć w niniejszym załączniku jest mowa o :
1) Zespole- należy przez to rozumieć Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie działający na terenie gminy Raciąż;
2) Wójcie-należy przez to rozumieć Wójta Gminy Raciąż;
3) Członkach zespołu-należy przez to rozmieć członków Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, działającego na terenie gminy Raciąż;
4) Przewodniczącym zespołu-należy przez to rozumieć przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, działającego na terenie gminy Raciąż;
5) Zastępcy przewodniczącego-należy przez to rozumieć zastępcę przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, działającego na terenie gminy Raciąż;
6) Ustawie należy przez to rozumieć ustawę z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (t.j. Dz.U. 2015r. poz. 1390 z późn. zm.);
7) Rozporządzeniu-należy przez to rozumieć rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2011r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” (Dz.U. 2011r. Nr 209, poz 1245).
§ 2. 1. Członkowie zespołu powoływani są na czas nieokreślony.
2. Członków zespołu powołuje i odwołuje wójt.
3. Odwołanie członka zespołu może nastąpić na pisemny i uzasadniony wniosek:
a) przewodniczącego zespołu;
b) co najmniej połowy członków zespołu;
c) instytucji lub organizacji, której jest on przedstawicielem.
4. Odwołanie członka zespołu następuje w przypadku jego rezygnacji z pełnionej funkcji.
5. Członkostwo w zespole wygasa w przypadku:
a) utraty przez członka zespołu zatrudnienia lub członkostwa w instytucji lub organizacji, wymienionej w art. 9a ust.3-5 ustawy,
b) śmierci członka zespołu.
§ 3. 1. Zespół pracuje na posiedzeniach.
2. Posiedzenia zespołu odbywają się w zależności od potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na trzy miesiące.
3. W posiedzeniach zespołu uczestniczą członkowie zespołu.
4. W posiedzeniach zespołu mogą uczestniczyć zaproszone przez przewodniczącego zespołu osoby, nie będące członkami zespołu, jeśli posiadane przez nie wiadomości są niezbędne do realizacji zadań zespołu.
5. Przewodniczący zespołu informuje członków zespołu o terminie posiedzenia w formie pisemnej, telefonicznej lub mailowej.
6. Z każdego posiedzenia zespołu sporządza się protokół, do którego załączona jest lista obecności.
7. Protokół podpisuje Przewodniczący Zespołu oraz protokolant.
8. Posiedzenia zespołu i grup roboczych odbywają się w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Raciążu lub w innym miejscu wskazanym przez przewodniczącego.
§ 4. 1. Przewodniczący zespołu i zastępca przewodniczącego zespołu są wybierani przez członków zespołu w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów.
2. Do zadań przewodniczącego zespołu należy:
a) koordynowanie pracy zespołu;
b) zwoływanie posiedzeń zespołu;
c) nadzór nad prawidłowy przepływem informacji i obiegiem dokumentów, związanych z pracą zespołu;
d) zapewnienie koordynacji procedury „Niebieskie Karty” w zakresie przewidzianym ustawą oraz rozporządzeniem.
2. W razie nieobecności przewodniczącego zespołu obowiązki przewodniczącego wykonuje zastępca przewodniczącego zespołu.
§ 5. 1.  Zespół może tworzyć grupy robocze.
2. Spotkania grup roboczych odbywają się w zależności od potrzeb, zarówno w odniesieniu do miejsca, częstotliwości spotkań i ilości uczestniczących w nim członków, przy uwzględnieniu interesu i potrzeb rodzin, w których wystąpiła przemoc.
§ 6. Członkowie zespołu oraz grup roboczych przed przystąpieniem do wykonywania swoich zadań są zobowiązani złożyć wójtowi oświadczenia o zachowaniu poufności informacji i danych, o których mowa w art.9c ust.3 ustawy.
§ 7. Obsługę administracyjno-techniczną zespołu oraz grup roboczych zapewnia Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Raciążu.

551115