UCHWAŁA Nr II.13.2018 RADY GMINY RACIĄŻ z dnia 29 listopada 2018 roku w sprawie sposobu sprawienia pogrzebu oraz zasad zwrotu wydatków na pokrycie kosztów pogrzebu
Treść
U C H W A Ł A Nr II.13.2018
RADY GMINY RACIĄŻ
z dnia 29 listopada 2018 roku
w sprawie sposobu sprawienia pogrzebu oraz zasad zwrotu wydatków na pokrycie kosztów pogrzebu.
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2018 r. poz.994 z zm.) w związku z art. 17 ust. 1 pkt 15, art. 36 pkt.2 lit. f, art. 44 oraz art. 96 ust.3 i 4 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (t. j. Dz. U. z 2018r. poz.1508 z późn. zm.), art. 10 ust.3 i 4 ustawy z dnia 31 stycznia 1959r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych ( t. j. Dz. U. z 2017r., poz. 912) Rada Gminy w Raciążu uchwala, co następuje:
§1. Ustala się następujące zasady sprawienia pogrzebu oraz zasady zwrotu wydatków związanych z obowiązkiem sprawienia pogrzebu w ramach zadań własnych z zakresu pomocy społecznej o charakterze obowiązkowym.
§ 2. 1. Sprawienie pogrzebu jest organizowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Raciążu osobom :
1) bezdomnym zmarłym na terenie Gminy Raciąż
2) które zamieszkiwały lub przebywały na terenie Gminy Raciąż i nie posiadały osób zobowiązanych do alimentacji lub posiadały osoby zobowiązane do alimentacji, ale nie mają one możliwości sprawienia pogrzebu lub uchylają się od tego obowiązku,
3) zmarłym bez ustalonej tożsamości, których zwłoki odnaleziono na terenie Gminy Raciąż.
2. Sprawienie pogrzebu następuje na podstawie aktu zgonu wystawionego przez Urząd Stanu Cywilnego oraz po rozpoznaniu sytuacji zmarłego przez pracownika socjalnego.
§ 3. 1. Pogrzeb sprawiany jest zgodnie z wyznaniem zmarłego, a w razie braku możliwości ustalenia wyznania zmarłego, pogrzebu dokonuje się zgodnie z miejscowymi zwyczajami.
2. Sprawienie pogrzebu, w tym sprawienie pogrzebu osoby bezdomnej, odbywa się na cmentarzu znajdującym się na terenie Gminy Raciąż.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach pogrzeb może odbyć się na innym cmentarzu.
§ 4. 1. Ośrodek Pomocy Społecznej w Raciążu dokonuje pochowania zmarłego, jeżeli zwłoki nie zostaną pochowane przez inne uprawnione osoby i podmioty.
2. O sprawienie pogrzebu mogą ubiegać się osoby zobowiązane do pochówku, pozostające w trudnej sytuacji materialnej i nie mające uprawnień do ubiegania się o uzyskanie świadczenia związanego ze śmiercią lub pogrzebem na podstawie odrębnych przepisów.
§ 5. Realizację usług pogrzebowych, Ośrodek Pomocy Społecznej w Raciążu zleca zakładowi pogrzebowemu prowadzącemu kompleksowe usługi pogrzebowe, wyłonionemu w trybie zgodnym z obowiązującymi przepisami.
§ 6. 1. Zakres usług pogrzebowych powinien obejmować wszystkie podstawowe czynności, które są niezbędne do sprawienia pochówku zgodnie z wyznawanymi zasadami religijnymi lub przekonaniami w sprawach religii.
2. Czynności, o których w ust.1 w szczególności obejmują :
1) zakup trumny wraz z akcesoriami, ( krzyż, tabliczka z data urodzenia i data śmierci lub odpowiednio ,,NN,, oraz okolicznościowym napisem ,, spoczywaj w pokoju,,),
2) zakup ubrania
3) przygotowanie zwłok do pochówku (umycie i ubranie),
4) przechowywanie zwłok w chłodni lub domu pogrzebowym,
5) opłata za miejsce na cmentarzu dla osoby zmarłej,
6) transport zwłok,
7) wykupienie miejsca na cmentarzu 8) usługa pogrzebowa (wykopanie, zakopanie, oznaczenie grobu tabliczką),
9) posługę duszpasterska – zgodnie z wyznaniem zmarłego.
10) inne czynności wynikające ze sprawienia pogrzebu, wymagane przepisami prawa.
§ 7. 1. Ustala się następujące zasady zwrotu wydatków poniesionych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Raciążu za sprawienie pogrzebu:
1) jeżeli przysługuje po zmarłym zasiłek pogrzebowy z ubezpieczenia społecznego wydatki w części lub w całości pokrywa się z tego zasiłku,
2) jeżeli zmarły pozostawił majątek, a nie przysługuje po nim zasiłek pogrzebowy, wydatki pokrywa się w części lub w całości z masy spadkowej,
3) w przypadku sprawienia pogrzebu osobom bezdomnym, samotnym, nieznanym, nie posiadającym żadnego majątku ani dochodów, wydatki w całości pokrywa Ośrodek Pomocy Społecznej w Raciążu.
2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach można odstąpić od żądania zwrotu w całości lub w części wydatków na pokrycie kosztów pogrzebu przez spadkobierców, zwłaszcza gdy:
1) dochód na osobę w rodzinie osoby zobowiązanej do zwrotu nie przekracza kryterium dochodowego określonego w art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej,
2) żądanie zwrotu w całości lub w części wydatków poniesionych na sprawienie pogrzebu stanowiłoby dla osoby zobowiązanej nadmierne obciążenie.
§ 8. 1. Zapłaty za sprawienie pogrzebu dokonuje się na podstawie faktury wystawionej przez firmę, której pochówek został zlecony oraz rachunku lub pokwitowania za posługę duszpasterską i inne opłaty za usługi pogrzebowe
2. Wydatki poniesione za sprawienie pogrzebu, co do których nie ma możliwości uzyskania ich zwrotu, pokrywa się ze środków przeznaczonych na zadania własne z pomocy społecznej o charakterze obowiązkowym, pozostające w dyspozycji Ośrodka Pomocy Społecznej w Raciążu.
§ 9. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Raciąż.
§ 10. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.
Przewodniczący Rady Gminy
Teresa Muchyńska
Uzasadnienie
do Uchwały Nr II.13.2018
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 12 marca 2004r o pomocy społecznej sprawienie pogrzebu, w tym osobom bezdomnym ,stanowi zadanie własne gminy, natomiast art.44 wymienionej ustawy stanowi, że ,, sprawienie pogrzebu odbywa się w sposób ustalony przez gminę, zgodnie z wyznaniem zmarłego’’. Przepis powyższy nakłada na gminę obowiązek ustalania sposobu sprawienia pogrzebu.
Mając na względzie powyższe, podjęcie uchwały jest uzasadnione.